I mars deles prisen «Årets nyvinning» på ny ut av Psykologiforbundet. Den skal gå til en enkeltperson, en gruppe, en organisasjon eller en institusjon som har tatt i bruk psykologisk kunnskap på en ny og lovende måte. Prisen er en viktig del av foreningens virke og skal skape fortjent blest rundt betydningsfulle nyvinninger i norsk psykologi.

SØKER KANDIDATER:
Karen Eimot i Psykologiforbundet søker kandidater til prisen «Årets nyvinning».
– Formålet med prisen er å inspirere til nyskapning. Vi ønsker å gi anerkjennelse til personer og grupper som aktivt bidrar med viktig og innovativ kunnskap eller metoder. Fordi vi er opptatt av å synliggjøre psykologiens bredde ønsker vi nominasjoner fra hele spennet av psykologiske fagområder og fagutøvere, alt fra enkeltpersoner og forskere til team og praktiske yrkesutøvere som har tatt i bruk psykologien på en spennende og nyskapende måte det siste året.
Verdige vinnere
Årets prisvinner vil tre inn i en eksklusiv klubb med særs verdige vinnere. I fjor vant Thorvald Hærem ved Handelshøyskolen BI prisen for sitt arbeid med en forskningslab som brukes for å forstå hva som skjer når flere mennesker med ulike oppgaver forsøker å løse komplekse problemer.
I 2015 vant OCD-teamet ved Helse Bergen, med Gerd Kvale og Bjarne Hansen i spissen. De kunne vise til særdeles gode resultater for sin behandling av angst og tvangslidelser. Forskningsgruppen høster høy internasjonal anerkjennelse for sine metoder.
Miljøorganisasjonen GreeNudge var den første mottakeren av prisen i 2014, for sin forskningsbaserte og praksisnære tilnærming til nudging og klimavennlig atferd. Nudging, eller «vennlige dytt», er et allmennpsykologisk konsept med røtter fra atferdsøkonomien.
Send nominasjon
Nominasjoner kan sendes til post@psyfo.no senest innen 20. februar. Nominasjonen bør inneholde en begrunnelse for nominasjonen, det vil si en kort beskrivelse av den psykologiske nyvinningen. Juryen vil vurdere kandidatene på bakgrunn av vitenskapelighet, bruksområde og skalerbarhet.