For bare noen måneder siden gikk hun ut av svangerskapet, men hun sitter igjen med litt blandede følelser av hva hun fikk høre underveis i graviditeten, melder NRK Vestfold.
Gravide kvinner kan få servert mange rare spørsmål og kommentarer, men ikke alt er like greit å si. På Facebook deler flere kvinner ugreie kommentarer de har fått under graviditeten, skriver NRK.
Mister antenner
– Da jeg var gravid som 20-åring, gikk det veldig inn på meg og jeg gråt mye. Denne gangen prellet det mer av meg, sier Margrethe Westerwald i Sandefjord til NRK.
NRK har snakket med psykolog Elke Rønningen i iCue i Horten.
Rønningen tror at en av årsakene til at folk kommer med merkelige kommentarer til gravide, er at enkelte ser på graviditeten som en objektiv tilstand, og mister de sosiale antennene.
– Gi tilbakemelding
– Det gjør ingenting om man som gravid bidrar til å sette grenser.
– Man kan si fra om at det oppleves som invaderende eller sårende å bli spurt om sånne ting, sier Horten-psykologen til NRK Vestfold.