De siste fem årene har han ledet RKBU Nord i Tromsø – ett av fire regionale sentre som driver forskning, fagutvikling og undervisning innenfor barnevern og psykisk helse for barn og unge.
Nå er det klart at Per Håkan Brøndbo blir ny instituttleder ved det som for tiden er Norges mest populære studiested i psykologi.
Han begynner i toppjobben ved Institutt for psykologi, UiT Norges arktiske universitet allerede 1. mars, og tar over for psykologiprofessor Ingunn Skre, som har hatt stillingen siden 2013. De siste månedene har førsteamanuensis Rannveig Grøm Sæle fungert som konstituert leder ved instituttet.
– Jeg er takknemlig for muligheten til å lede og påvirke et stort, klassisk fagfelt i kontinuerlig endring og utvikling, sier Brøndbo til Psykologisk.no, og tilføyer:
– Institutt for psykologi har hatt en enorm vekst i det siste, og jeg gleder meg til å bli bedre kjent med både ansatte og studenter og en spennende portefølje av forskning, undervisning og formidling.
Brøndbo tok sin psykologutdanning ved Lunds universitet i Sør-Sverige. Siden 2000 har han arbeidet i Tromsø, først som psykolog, psykologspesialist og avdelingsleder ved Universitetssykehuset Nord-Norge – og siden 2015 som leder for RKBU Nord. Han fullførte doktorgraden i 2012 og har blitt en produktiv forsker.
Han forteller at en viktig drivkraft og motivasjon for å ta en lederjobb ved UiT er universitetets strategi for å bidra til en kunnskapsbasert utvikling regionalt, nasjonalt og internasjonalt.
– Tromsø er en fantastisk by å jobbe og studere i. Og Institutt for psykologi er for meg en av de mest spennende arbeidsplassene, avslutter Per Håkan Brøndbo.