Julianna Isabella Jakobsen-Castro var savnet fra en barnevernsinstitusjon i Bergen. Ansatte varslet politiet i sekstiden den 30. april. Samme kveld ved midnatt ble 13-åringen funnet død på Stord.
Få dager etter dødsfallet ble det kjent at Statsforvalteren åpnet tilsyn med både barnevern og helsetjenester.
– Når det skjer en så alvorlig hendelse, med tragisk utfall åpner vi tilsyn uavhengig av risikovurdering, sa seksjonssjef i Statsforvalteren, Øystein Breirem Jacobsen, til Bergensavisen.
To mistenkte
De to politiansatte som nå skal i avhør er ansvarlige ved operasjonssentralen i Vest politidistrikt.
– Vi har to personer som har status som mistenkt. De skal forklare seg i løpet av den kommende tiden, sier Thomas Arntsen, påtalefaglig etterforskningsleder i Spesialenheten for politisaker, til Bergensavisen.
Barnevernsinstitusjonen skal ha ringt flere ganger i løpet av den aktuelle kvelden og uttrykket bekymring. Politiet iverksatte ingen operative tiltak.
– Denne type saker etterforskes som en tjenestefeil i straffeloven. Det er en ganske vid bestemmelse opp mot det ansatte i politiet plikter å gjøre og ikke gjøre. Det er der vi legger utgangspunktet, sier Arntsen til Bergensavisen.
Sporing av mobiltelefon
På spørsmålet om politiet gjorde noe som helst denne kvelden, svarer Arntsen til Bergensavisen at det er for tidlig å si noe konkret om det.
Stord tilhører Sør-Vest politidistrikt, som ikke skal ha kjent til at en jente som var meldt savnet oppholdt seg i deres distrikt før hun senere ble funnet død.
Et sentralt spørsmål i saken vil være om mobiltelefonen hennes ble sporet.
– Vi har fått oversendt en del materiale, og har hovedtrekkene i det faktiske hendelsesforløpet. Nå skal vi se mer konkret på vurderingene og prøve å få belyst saken på detaljnivå, avslutter Arntsen til Bergensavisen.