Psykologisk salong er en fysisk møteplass for psykologfaglige og andre interesserte som ønsker å høre og snakke om psykologiske problemstillinger i samfunnet.
Bak står Maria Jones og Emma Lennox, psykologstudenter ved Universitetet i Oslo, og Øyvind Halsøy, psykolog ved Institutt for Psykologisk Rådgivning i Oslo.
Tirsdag denne uka slår de til med en episode om hukommelse, og den kan du høre i Psykologisk.no.
Gruppen tar kontakt med dyktige fagfolk for å komme i prat om det utvalgte temaet. Målet er at det skal være nyttig og interessant for andre psykologfaglige, og mulig for alle å forstå. Temaer for salongen har variert fra eldres seksuelle helse til digitalisering av psykologisk helsetjeneste.
I hver salong blir samtalen tatt opp og lagt ut som podkast i ettertid. Etter god respons fra lytterne har trioen utvidet også til podkastepisoder uten publikum til stede.
– Vi ønsker å redusere avstanden mellom akademia og resten av folket, sier Maria Jones til Psykologisk.no.
Hun forteller at de velger temaer ut av hva de selv blir interessert i, og at det kan resultere i både brede og smalere temaer.
– Det aller viktigste er at vi finner gode bidragsytere, sier Emma Lennox.
Overveldet av responsen
Jones forteller at de har blitt overveldet over responsen de har fått fra fagpersonene de har tatt kontakt med. De aller fleste som blir spurt, takker ja til å bli med på salongene.
Etter at den utvalgte har takket ja, pleier gruppen å høre om vedkommende har et ønske om hvem andre som skal delta i salongsamtalen.
– Vi tror at samtalen blir bedre hvis de kan foreslå personer selv. Da velger de ofte en som de har en god tone med eller synes at hadde vært spennende å prate med. Det er et godt utgangspunkt for en samtale, sier Lennox.
De er opptatt av at samtalen ikke skal bære preg av debatt eller ligne for mye på en panelsamtale.
– Hvis de som snakker med hverandre er positivt innstilt til hverandre og hverandres innspill, flyter samtalen bedre. Så får vi heller belyse saken fra en annen side i en annen salong, forteller Halsøy.
Savnet et lavterskeltilbud
De tre startet den psykologfaglige salongen fordi de savnet en arena som både var sosial og gikk på tvers av fagmiljøer.
– Det finnes så mange seminarer og konferanser, men vi ville lage noe som var mer lavterskel, forteller Halsøy.
Målet med salongen er at den skal være nyttig og interessant, men også underholdende og gøy.
– Det er faglig, men uformelt. Man skal gjerne le litt og, sier Lennox.
Trioen har fylt opp samtlige lokaler de har arrangert salongene i, og podkasten blir hyppig lastet ned av interesserte lyttere. Nå håper gruppen at de bare kan fortsette å holde på med det de allerede er godt i gang med.
– Det hadde vært gøy med noen flere samarbeid, enten det er temakvelder, eller boklanseringer, sier Lennox.
Tidligere har Psykologisk salong hatt samarbeid med Gyldendal og Pax forlag. De har også et pågående filmsalongsamarbeid med Arthaus. En i trioen har klart for seg hva drømmesamarbeidet er.
– Minst en av oss har et faglig crush på gutta i Psykologlunsj, så å få til noe med dem hadde vært kult, avslutter Jones.