I dette kurset vil vi se på overgangen til morskapet, og ulike utfordringer mor, partner og baby kan møte. Vi vil belyse det alle mødre opplever, det som kalles matrescense, men også mer spesifikke vansker, som angst, tvangstanker, depresjon, traumer, sorg og tap. Gjennom denne dagen håper vi å gi deg kunnskap som kan gjøre det enklere å møte mor best mulig.
Kurset arrangeres av Regionsenter for barn og unges psykiske helse Helseregion Øst og Sør (RBUP Øst og Sør).
Om kurset
Det å skulle bli foreldre er en stor overgang i livet – for noen ren glede, andre kjenner både glede og angst, noen bare angst og frykt, og noen blir deprimerte. Noen opplever det som en livskrise, noen få blir alvorlig syke.
For deg som hjelper kan det være vanskelig å vite hva du skal si og gjøre, når morskapet vekker strev. Dette skal jo være «den lykkeligste tiden». Dette innebærer at både mor og hjelper kan ha barrierer mot å snakke om hvordan mor «egentlig» har det. Enda mer krevende kan det være å vite når man skal gjøre hva.
I løpet av dette kurset vil du få en oversikt over Matresecense (overgangen til morskapet). Gjennom teori og ulike «case» skal vi se på hvordan mors utfordringer kan spille seg ut i ulik grad, og hva du som hjelper kan gjøre.
Kreditering
Kurset er godkjent av Norsk psykologforening som vedlikeholdskurs for spesialister med 6 timer. Norsk Sykepleierforbund med 6 timer.
Deltakelse
Du kan velge om du vil delta ved fysisk oppmøte eller digitalt. Deltar du digitalt vil det ikke være mulig å delta med spørsmål eller kommentarer. Vi vil sende deg Zoomlenke til kurset i en egen e-post i god tid før oppstart. Velg type deltakelse i påmeldingsskjemaet.
Foreleser
Psykologspesialist Gro Vatne Brean – gro.vatne.brean@r-bup.no
Kursansvarlig
Seksjonsleder Gun-Mette Røsand – gmr@r-bup.no
Rådgiver Marianne Brekke – marianne.brekke@r-bup.no
Kursets mål
- Gi grunnleggende kunnskap om sentrale psykologiske temaer i overgangen til morskapet.
- Gi en oversikt over relevante utfordringer og diagnoser, og hva du som hjelper kan gjøre.
- Gi kunnskap om hvordan du kan møte og hjelpe kvinner med strev, i denne perioden.
Målgruppe
Psykologer, leger, jordmødre, helsesykepleiere og andre fagpersoner som jobber med familier i fasen med graviditet og barseltid.
Filer til nedlasting:
Kommende kurs
Kursdager: 10. mars 2026, kl. 09:00–15:30
Sted: Hybrid (Oslo eller digitalt)
Pris: kr 900,– (digitalt/fysisk)
Påmeldingsfrist: 10. mars 2026



