Nicholas Wilkinson er stortingsrepresentant fra Akershus og helsepolitisk talsperson i Sosialistisk Venstreparti. Han vil ha bedre bemanning og flere brukerstyrte sengeplasser i det psykiske helsevernet. Slik svarer han på vegne av partiet på spørsmålene fra Psykologisk.no.
1. Hva mener SV er den største utfordringen knyttet til psykisk helse i dag?
– Bemanning, bemanning, bemanning. Vi har ikke nok folk til å hjelpe alle som trenger det. Nå ser vi at staten har lagt ned mange sengeplasser i hele landet, og når jeg snakker med folk som er under behandling og psykologene som jobber med dem, sier de at de må kastes ut lenge før behandlingen er over for å korte ned på køen, sier Wilkinson, og legger til:
– Regjeringen har et mål om å kutte ned køen, og det er et fint mål, men folk blir ikke ferdigbehandlet fordi de vil pynte på tallene. Når folk må gå til behandling igjen og igjen, er det forferdelig for personen det gjelder, og også svært vanskelig for de som behandler personen. Behandlerne vil hjelpe dem, og det er svært vanskelig når det ikke er nok ressurser.
2. Hva vil dere gjøre med det?
– Vi vil ansette flere folk i tverrfaglige team, og stoppe nedleggingen av døgnplasser. Vi fikk flertall på Stortinget for det, men hittil ser det ikke ut som regjeringen vil følge opp. Vi vil bygge opp flere døgnplasser, og ha flere brukerstyrte senger.
– Det vil ikke koste mer, resultater fra forskning og rapporter viser at pasientene legger seg selv inn fort og ofte, men bruker mindre tid i behandling. Da får de et bedre liv. Så vil vi ansette flere folk og bygge ut lavterskel psykisk helsehjelp i alle kommuner. Det skal være prioritert i statsbudsjettet.
3. Hvor mye satte dere av til psykisk helsevern i det alternative statsbudsjettet?
– Jeg er ikke helt sikker, men summen var rundt 509 millioner kroner. Blant annet 40 millioner kroner til sengeplasser, 10 millioner kroner til psykisk helse i fengsel, 5 millioner kroner til psykisk helse i skolen, 3,1 millioner til psykisk helse og rusmiddelbruk blant studenter, 1 million kroner til Rådet for psykisk helse, 5 millioner kroner til Rådgivning om spiseforstyrrelser, 1,5 millioner kroner til ungdomstelefonen for skeiv ungdom og 2 millioner til Pasientorganisasjonen for kjønnsinkongruens.
– I tillegg ville vi gi 407,8 millioner kroner i rammetilskudd til helseforetakene, som inkluderer barne- og ungdomspsykiatrisk poliklinikk (BUP) og distriktspsykiatrisk senter (DPS), 20 millioner kroner til ettervern for rusbehandling, og 200 millioner kroner til føde- og barselomsorgen, som vi har sett er svært viktig for kvinnene som blir sendt hjem alene.
– Vi vil også fjerne egenandeler for rusavhengige pasienter under legemiddelassistert rehabilitering (LAR). Dette ville kostet omtrent 14 millioner kroner.
4. Hvilke utfordringer knyttet til psykisk helse vil dere prioritere i årene fremover?
– Vi trenger å ansette flere i DPS og BUP i tverrfaglige team. Alle de andre partiene snakker om å ansette flere i avtalespesialistordningene, men vi mener vi må ansette i tverrfaglige team og jobbe sammen med andre, sier han.
Avtalespesialistordningen fungerer slik at psykologer, leger og psykiatere får driftstilskudd fra staten for å avlaste det offentlige tilbudet. Pasientene betaler dermed kun egenandel for å få behandling privat. Wilkinson og SV vil beholde ordningen, men vil prioritere et tverrfaglig behandlingstilbud.
– Vi mener vi trenger flere tverrfaglige team, mange psykisk syke har sammensatte diagnoser, og sliter med andre ting. De som sliter med anoreksi trenger også ernæringsfysiologer og fysioterapeuter, for eksempel, så det er viktig å bygge opp det tverrfaglige. Vi vil ha avtalespesialister også, altså, men vi vil altså prioritere tverrfaglige team.
5. Hvis dere hadde full råderett, hvordan ville det psykiske helsevernet sett ut i dag?
– Da ville alle hatt muligheten til å få rask hjelp der de bor, før de blir veldig syke. Vi ville hatt lavterskeltilbud uten kø, uten henvisning, og kort behandlingstid. Hvis noen trenger mer behandling, skal BUP og DPS ha åpne dører med tverrfaglige team som står klare for de som sliter, sier Nicholas Wilkinson i Sosialistisk Venstreparti, og avslutter:
– Det skal være flere brukerstyrte sengeplasser over hele landet, slik at alle kan leve godt med den sykdommen de har.