EPISODE 198: ISTDP står for intensiv dynamisk korttidsterapi (på engelsk intensive short term dynamic psychotherapy), og det er en metode for samtaleterapi som har blitt stadig mer populær, også i Norge.
Metoden var også tema i denne episoden av podkasten Pia og psyken, hvor psykolog og styreleder ved Norsk institutt for ISTDP, Filip Myhre, var gjest.
– Jeg tror den viktigste biten, hvis man ønsker å bli kjent med seg selv og sine egne stressreaksjoner, handler om å prøve å systematisere de signalene man får fra seg selv og andre på at man er tom for kapasitet; at man ikke klarer å løfte mer, ikke klarer å koble seg mer på, sier Myhre.
Metoden kalles intensiv fordi terapeuten forsøker å hjelpe pasienten med å bearbeide ubevisste følelser som ligger under symptomene på overflaten.
– Et spørsmål å stille i terapien, er «hva gjør du istedenfor å føle følelsene dine?», forklarer Myhre videre.
Hør Filip Myhre i samtale med programleder Pia Pedersen og huspsykolog Simen Fjellstad Holm, som til vanlig jobber hos Akerselvapsykologene.
Dette er den første av tre episoder som tar for seg forskjellige terapimetoder.
Pia og psyken er produsert av Tid og Lyst AS, med støtte fra Stiftelsen Kaare Berg.