• Nyheter
    • Pluss-innhold
    • Arbeidsliv
    • Psykologi-folk
    • Nye bøker
    • Podkaster og videoer
      • Pia og psyken
      • Psykologlunsj
      • Psykologisk salong
      • Videoer
  • Ideer
    • Ytringer
    • Bokutdrag
    • Spalter
      • Forebygg depresjon med Arne Holte
      • Fra terapirommet med Kirsti Jareg
      • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe
      • Kjærleik & liv med Anne Marie Fosse Teigen
      • Kritisk tenkning med Torstein Låg
      • Menneskets natur med Leif Edward Ottesen Kennair
      • Gutta fra Psykologlunsj
      • Månedens klassiker
  • Aktiviteter
  • Stillinger
  • Bli abonnent
  • Kontakt oss
    • Vil du annonsere?
    • Send innlegg
    • Ansatte
Meny
  • Nyheter
    • Pluss-innhold
    • Arbeidsliv
    • Psykologi-folk
    • Nye bøker
    • Podkaster og videoer
      • Pia og psyken
      • Psykologlunsj
      • Psykologisk salong
      • Videoer
  • Ideer
    • Ytringer
    • Bokutdrag
    • Spalter
      • Forebygg depresjon med Arne Holte
      • Fra terapirommet med Kirsti Jareg
      • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe
      • Kjærleik & liv med Anne Marie Fosse Teigen
      • Kritisk tenkning med Torstein Låg
      • Menneskets natur med Leif Edward Ottesen Kennair
      • Gutta fra Psykologlunsj
      • Månedens klassiker
  • Aktiviteter
  • Stillinger
  • Bli abonnent
  • Kontakt oss
    • Vil du annonsere?
    • Send innlegg
    • Ansatte
Søk
Close this search box.
Ytringer

Tre strategier for å takle meningsløsheten

I dette innlegget skriver lege Anders Malkomsen om kunstneren Caspar David Friedrich og kunsten å takle meningsløshet.

STRATEGI:Vi trenger ikke å være alene i verden, ei heller i vårt møte med meningsløsheten. Foto: Privat.

Anders Malkomsen

Sist oppdatert: 24.03.23  |  Publisert: 24.03.23

Forfatterinfo

Anders Malkomsen

Anders Malkomsen er lege i spesialisering i psykiatri ved Nydalen DPS, og stipendiat ved Seksjon for behandlingsforskning på Oslo universitetssykehus.

I boken «Hva er poenget?» ser jeg på utallige strategier vi mennesker har brukt for å håndtere meningsløsheten, men egentlig kan det meste reduseres ned til tre malerier av den tyske romantikeren Caspar David Friedrich som levde fra 1774 til 1840.

Friedrich illustrerer de tre strategiene for å takle meningsløshet på mesterlig vis: Å akseptere den, skape sin egen mening eller å dele smerten med andre. I både livet og kunsten var meningsløsheten ofte et tema for ham, og hans bilder er derfor et godt utgangspunkt for å studere de tre strategiene.

Skal vi forstå malerienes betydning fullt ut, må vi først forstå at opplevelsen av meningsløshet egentlig består av tre separate fenomener: opplevelsen av betydningsløshet, formålsløshet og tap av sammenheng og tilhørighet. Med dette i mente kan vi nå se nærmere på de tre strategiene for å takle meningsløsheten.

Å akseptere den

I «Munk ved havet» viser Friedrich hvor lite og ubetydelig et menneske kan oppleve seg i møte med naturens kolossale krefter. Når dette bildet gir assosiasjoner til meningsløsheten, er det på grunn av den ubetydelige rollen munken her får.

«Munk ved havet» av Caspar David Friedrich, malt mellom år 1808 og 1810. Foto: Wikimedia Commons.

Ved å gi munken de samme fargene som havet, og ved å gjøre bildet mørkt og utydelig, lar han oss knapt få øye på det lille, begrensede mennesket som står der alene i møte med havets uendelighet.

I sine mørkeste og mest ensomme møter med meningsløsheten, var det kanskje også slik Friedrich følte seg, som den ubetydelige munken ved havet. Har vi ikke alle slike øyeblikk i blant – enten det er i bilkø vei hjem fra jobb, under en stor konsert eller på et kjøpesenter – der vi føler oss uendelig små og ubetydelige?

Her ser vi imidlertid at denne opplevelsen ikke er noe vi trenger å rømme fra. Munken flykter nemlig ikke bort fra sin følelse av ubetydelighet. Tvert imot, han oppsøker den. Vi kan til og med forestille oss at munken har sett at det brygger opp til storm, og at han selv har valgt å gå ned til sjøkanten, ene og alene for å kjenne på sin egen ubetydelighet.

Han har akseptert ubetydeligheten, og han tåler den. Slik illustrerer dette bildet menneskets seier over sin egen opplevelse av meningsløshet – gjennom aksept.

Å skape sin egen mening

I «Vandreren over tåkehavet» ser vi enda et menneske i møte med et uendelig hav, men denne gangen er både stemningen og budskapet et annet. Gjennom mesterlig bruk av perspektiv og farger, lar Friedrich oss forstå at dette ikke er et menneske som kjenner seg ubetydelig i møte med den fjerne horisonten.

«Vandreren over tåkehavet», malt i 1817. Foto: Wikimedia Commons.

Her får vi heller ikke en opplevelse av overveldende meningsløshet, men av frihet, mulighet og retning. Vi ser et menneske som er på vei et sted; midt i steget og med spaserstokken hvilende klar mot hoften.

Vi vet nå at opplevelsen av meningsløshet ofte skyldes manglende opplevelse av formål. Da forstår vi også hvorfor dette bildet ikke gir oss den samme opplevelsen av meningsløshet som det forrige – til tross for at naturens kolossale omfang er likt.

Her ser vi nemlig på et menneske som skal et sted, som vil noe – ja, som har skapt sin egen mening i livet. Et menneske som erkjenner sin egen ubetydelighet, men som likevel har skapt seg et mål for sin livsreise – og som tillater seg å stoppe for å nyte utsikten fra evighetens tinde før han vandrer videre.

Å dele smerten

I maleriet «Solnedgang» får vi enda et møte mellom menneske og hav. I perspektiv, positur og farger ser vi at dette bildet er en god blanding av de to forrige, men på ett punkt skiller bildet seg vesentlig fra de foregående. Mennesket er ikke lenger alene i sitt melankolske møte med uendelighetens horisont, men har funnet en annen sjel å dele det med.

«Solnedgang», malt mellom 1830 og 1835. Foto: Wikimedia Commons.

Likevel aner vi at det er en avstand mellom disse to, der de riktignok står skulder til skulder, men like fullt med en liten glipe mellom seg.

Maleriet bærer med seg en melankolsk ro som gir mistanke om at de står der sammen i taushet. Omgitt av naturens velde kan vi håpe at de likevel finner motet til å dele noe sårbart med hverandre.

Kan det tenkes bedre omgivelser for en god samtale om livets mening og meningsløshet? Med dette viser Friedrich oss viktigheten av å se seg selv som en del av en større sammenheng, og av å dele sin opplevelse av meningsløshet med andre.

Vi trenger ikke å være alene i verden, ei heller i vårt møte med meningsløsheten. Men, som den lille avstanden mellom de to viser, kan våre innerste eksistensielle kamper dessverre aldri kjempes av andre enn oss selv. Sammen står vi imidlertid sterkere.

Så blir selvsagt spørsmålet: Hvilket av maleriene passer best til å beskrive din egen måte å håndtere meningsløsheten på?

Siste saker

Ny studie finner sammenheng mellom biologisk alder, angst og depresjon

  • Nyheter, Pluss

Mangel på akuttplasser i barnevernet – barnevernsvakter slår alarm

  • Nyheter

Vil ha endring i avhør av barn: – Mistenkte barn har falt mellom to stoler

  • Nyheter, Pluss

– Pakkeforløp blir mer effektivt når tjenestene henger godt sammen rundt pasienten

  • Nyheter, Pluss

Høyre vil gi «hjelp som hjelper» – ønsker mer evidens, mer tilbakemelding og mer mangfold

  • Nyheter

40 prosent økning i fastlegekonsultasjoner om psykiske problemer

  • Nyheter

Tankene dine kan skade nakken og ryggen din når du løfter

  • Nyheter, Pluss

Tidligere depresjon fra hormonell prevensjon kobles til fødselsdepresjon

  • Nyheter, Pluss

Slik blir psykisk smerte til fysisk smerte

  • Nye bøker, Pluss

Så du har fått diagnosen ADHD. Hva nå?

  • Nyheter, Pluss

Kompleks PTSD: Når traumene gjentar seg

  • Nyheter, Pluss

Jeg må ofte minne meg selv på at jeg er en bra nok mor

  • Bokutdrag

Mest lest

– Den vanligste personlighets­forstyrrelsen er lettest å overse

    Visse livsstiler øker faren for demens betraktelig

      Gaslighting: – En ondskapsfull teknikk for å ta kontroll over et annet menneske

        Oppdaget mulig årsak til emosjonelt ustabil personlighets­forstyrrelse

          Sinte voksne barn

            – Psykisk vold dreper kjærlighet

              Nevroforsker om ADHD-diagnosen: – Det er ikke en enhetlig tilstand

                Slik utnytter narsissisten din emosjonelle intelligens

                  Dette skjer med oss når vi opplever det mystiske fenomenet dissosiasjon

                    En bestemt oppførsel hos barn kan være tegn på senere angstlidelse

                      Pia la om kostholdet og ble kvitt angsten

                        De tre søylene for god psykisk helse

                          Tegnene på at du sliter med kronisk stress

                            Med én enkel påstand kan du nå avsløre om noen lyver

                              Hva skal til for å komme over et traume?

                                Tre faktorer kan svært presist forutsi psykiske lidelser

                                  Nye følelsesfunn i dypet av høysensitive hjerner

                                    Slik er kjærlighetslivet med en narsissist

                                      Hvorfor er det så vanskelig å gjøre det slutt?

                                        Dette er den skjulte formen for narsissisme

                                          Narsissisme – kan du holde ut?

                                            Er du et A- eller B-menneske? Det henger sammen med personligheten din

                                              Emosjonelt intelligente foreldre blir oftere utbrent, antyder ny studie. Det kan skade foreldreevnen deres, mener forskerne

                                                Visse personlighets­trekk er forbundet med økt risiko for Alzheimers sykdom, ifølge ny metastudie


                                                  Redaksjonen anbefaler

                                                  Gaslighting – en psykologisk teknikk for å destabilisere noens forstand og virkelighets­forståelse

                                                  • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe, Pluss

                                                  Flertallets makt

                                                  • Kritisk tenkning med Torstein Låg

                                                  Valgets kval

                                                  • Gutta fra Psykologlunsj

                                                  Hva forteller egentlig «Piken med svovelstikkene» oss?

                                                  • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe, Pluss

                                                  Da psykologien kom til Norge

                                                  • Pluss, Ukas klassiker

                                                  God lytting på en-to-tre

                                                  • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe, Pluss

                                                  Hva er melankoli?

                                                  • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe, Pluss

                                                  Hva sier reven?

                                                  • Kritisk tenkning med Torstein Låg

                                                  Vi slipper ikke unna følelser

                                                  • Psykobabbel

                                                  Frenologi: Den gangen folk trodde hodeskallen var nøkkelen til psyken

                                                  • Pluss, Ukas klassiker

                                                  Forebygging av depressive lidelser hos barn og unge – på tvers av arenaer

                                                  • Forebygg depresjon med Arne Holte

                                                  Kunsten å knytte bånd

                                                  • Hverdagspsykologi med Eirik Hørthe

                                                  Anders Malkomsen

                                                  Anders Malkomsen er lege i spesialisering i psykiatri ved Nydalen DPS, og stipendiat ved Seksjon for behandlingsforskning på Oslo universitetssykehus.

                                                  Meld deg på nyhetsbrev fra Psykologisk.no

                                                  • Psykologisk.no AS​
                                                    C. J. Hambros plass 5
                                                    0164 Oslo
                                                    912 389 782 MVA
                                                  • Tips oss
                                                  • Kundeservice
                                                  • Skriv innlegg
                                                  • Bli annonsør
                                                  • Redaksjon
                                                  • Personvern
                                                  • Ansvarlig redaktør
                                                    Pål Johan Karlsen
                                                  • Redaksjonssjef
                                                    Jonas Hartford Sundquist
                                                  • Administrasjons­sjef
                                                    Vera Thorvarsdottir
                                                  Facebook-f Twitter Linkedin

                                                  Psykologisk.no er medlem av Mediebedriftenes Landsforening og Fagpressen, og arbeider etter Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk.

                                                  Kopibeskyttet © 2023