Etter skytingen i Oslo i helga er det viktig for regjeringen at det skeive miljøet ikke står alene i kampen for at alle skal få leve et fritt og trygt liv, skriver de i en pressemelding.
Regjeringen har invitert en rekke LHBT+-organisasjoner til dialogmøte fredag 1. juli.
Flere statsråder vil møte det skeive miljøet, blant andre kultur- og likestillingsminister Anette Trettebergstuen, barne- og familieminister Kjersti Toppe, helse- og omsorgsminister Ingvild Kjerkol, utenriksminister Anniken Huitfeldt, fiskeri- og havminister Bjørnar Selnes Skjæran.
Politiadvokat Børge Enoksen sier til NRK på torsdag at siktede har nektet å samarbeide med politiet om en prejudisiell observasjon.
En slik observasjon gjøres av psykologer eller psykiatere, for å undersøke om siktede var tilregnelig på gjerningstidspunktet.
– Det ligger et forslag til oppnevning av sakkyndige i Oslo tingrett. De vil bli oppnevnt i dag, og starte den jobben, sier Enoksen til kanalen.
Siktede har til nå ikke villet la seg avhøre. Han har krevd at avhøret sendes direkte, i frykt om at politiet skal manipulere forklaringen hans.